top of page

SwimFitting to program stworzony dla pływaków, którzy chcą zoptymalizować swoje zdolności pływackieSwimFitting

Pływanie w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to w znacznej mierze zasługą osób dorosłych, które stosunkowo niedawno nauczyły się pływać. Niestety może być im trudno osiągnąć dobre wyniki i efektywność ze względu na niedopracowane techniki pływania, które są z kolei konsekwencją bagażu negatywnych nawyków posturalnych wynikających z siedzącego trybu życia. Najlepszym tego przykładem jest najpopularniejszy styl pływacki, a mianowicie kraul. Przebywanie w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na zakres ruchomości obręczy barkowej, co przekłada się na trudności w wypracowaniu prawidłowej techniki kraula.

Sposobem na zwiększenie swojej efektywności i poprawę techniki pływania jest projekt Swim Fitting, który powstał we współpracy i na bazie doświadczenia Sebastiana Karasia. Misją SwimFittingu jest stworzenie szansy na rozwój pływacki osobom, które zaczęły pływać dopiero w dorosłym życiu. Warto jednak podkreślić, że projekt skierowany jest zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pływaniem, jak również dla osób, które już dobrze pływają – jednak chcą udoskonalić swoją technikę i pozbyć się negatywnych nawyków. Badając ograniczenia ich ciała jesteśmy w stanie pokazać im, jak ćwiczyć pływanie i czerpać z tego większą satysfakcję.


Dla kogo jest Swimfitting:


Badanie jest przeznaczone dla wszystkich trenujących pływanie, niezależnie od poziomu. Szczególnie jest ono polecane osobom, które zaczęły pływać dopiero w dorosłym życiu, a także wszystkim tym, którzy nie rozwijają się pływacko tak szybko, jakby chcieli, czy też przestali poprawiać swoje wyniki.
Przebieg SwimFittingu


Swimftting składa się z dwóch części - badania i Swimtrainingu. Badanie przeprowadzane jest na lądzie, przez fizjoterapeutę, który ocenia:

  • zakresy ruchomości odcinka szyjnego, obręczy barkowej, stawu skokowego;

  • siłę mięśni, obręczy barkowej;

  • koordynację nerwowo- mięśniowa;

  • stabilizację tułowia, miednicy i kończyn górnych.


Na podstawie wyników, fizjoterapeuta tworzy raport z badania zawierający:

  • ocenę potencjału pływackiego;

  • ocenę ryzyka przeciążeń;

  • słabe punkty ciała ograniczające rozwój pływacki;

  • wyjaśnienie, jak dane ograniczenia przekładają się na pływanie;

  • zalecenia postępowania, które rozwiążą zdiagnozowane problemy.


Jaki jest kolejny krok?


Kolejnym krokiem jest SwimTraining, na którym trener przygotowania motorycznego, przeprowadza jednostkę treningową, ułożoną na podstawie raportu. Podczas 45. minutowych zajęć na lądzie, trener omawia wyniki badania oraz uczy zawodnika, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia pływackie, które pomogą wyeliminować jego ograniczenia, zmniejszą ryzyko przeciążeń a finalnie sprawią, że będzie pływał szybciej i wydajniej.

Po pierwszym treningu, wychodzisz od nas z gotowymi narzędziami do pracy własnej. Dzięki nim możesz próbować samodzielnie wyeliminować swoje braki lub kontynuować proces poprawy pod naszym okiem, w ramach szerokiego pakietu treningów motorycznych i fizjoterapeutycznych.


Kiedy zgłosić się na badanie i trening pływacki?Każdy moment jest dobry żeby dowiedzieć się, jak wydajniej ćwiczyć pływanie na basenie. Niemniej jednak, najkorzystniej jest umówić się na badanie w okresie, w którym zawodnik ma czas na wprowadzenie treningu uzupełniającego, czyli np. nie przed głównym startem sezonu. Najlepiej więc zgłosić się do nas kilka miesięcy przed lub bezpośrednio po głównym starcie.


Jak się przygotować na badanie i trening dla pływaków?


Nasze badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, ani aktualnej formy pływackiej. Ważne jest jednak, by zgłosić się do nas bez urazu, który mógłby zaburzyć wyniki testu. Z racji tego, że badanie odbywa się na lądzie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą zabrać ze sobą letniego stroju sportowego.


Jeśli masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas. Wyjaśnimy Ci szczegółowo, jak wygląda proces badania i treningu.


Comments


bottom of page